Az Országgyűlés elé költségvetési salátatörvény bizottsági módosításaként kerülhet a Sztrájktörvény és a Munka Törvénykönyve egyes szakszervezeti jogokról szóló passzusa. Ezek megszavazása esetén a közszolgáltatások esetében teljesen megszűnhet a sztrájk, valamint hátrányosan változhatnak a szakszervezeti tagdíjfizetés feltételei, és több szakszervezeti tisztségviselő munkája ellehetetlenülhet.

Bizottsági módosító javaslat

Dr. Kövér László

az Országgyűlés Elnöke részére

Helyben

Tisztelt Elnök Úr!

A Házszabály 94. § (1) bekezdése és 102. § (1) bekezdése alapján a Magyar Köztársaság 2011. évi költségvetését megalapozó egyes törvények módosításáról szóló T/1665. számú törvényjavaslathoz az alábbi

bizottsági módosító javaslatot

terjesztem elő:

A törvényjavaslat az Átmeneti és záró rendelkezések alcímet megelőzően a következő alcímmel egészül ki, és a törvényjavaslat §-ainak számozása megfelelően módosul:

Egyes munkajogi tárgyú törvények módosítása

…§ (1) A sztrájkról szóló 1989. évi VII. törvény (a továbbiakban: Sztv.) 3. § (1) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[Jogellenes a sztrájk:]

a) ha az 1. § (1) bekezdésébe, a 2. § (1) bekezdésébe vagy a 4. § (2) bekezdésébe ütközik,”

(2) Az Sztv. 4. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

„(3) Ha az ellenérdekű felek megállapodása vagy bármelyikük kérelmére a bíróság határozata nem állapítja meg a még elégséges szolgáltatás mértékét és feltételeit, a sztrájk nem tartható meg. A bíróság eljárására az 5. §-t kell megfelelően alkalmazni.”

(3) A Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi  XXII. törvény a következő 29/A. §-sal egészül ki:

„29/A. § Az e fejezetben a szakszervezeti tisztségviselő részére megállapított kedvezményeket meghaladó kedvezményt – ha törvény eltérően nem rendelkezik – a kollektív szerződés, más megállapodás vagy a munkáltató egyoldalú döntése sem biztosíthat a szakszervezeti tisztségviselőnek.”

…§  Hatályát veszti

a) a munkavállalói érdekképviseleti tagdíjfizetés önkéntességéről szóló 1991. évi XXIX. törvény,

b) a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 47. § (2) bekezdés b) pontjának  „a kifizető által a munkavállalói érdekképviseleti tagdíjfizetés önkéntességéről szóló törvény rendelkezései szerint levont, vagy – ha a kifizető a tagdíj levonásában nem működik közre –” szövegrésze,

c) a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi  XXII. törvény 21. § (6) bekezdése.”

INDOKOLÁS

1. A sztrájkjog gyakorlása a közszolgáltatásokat nyújtó munkáltatóknál a még elégséges szolgáltatás biztosításához kötött, amelynek mértékét és feltételeit a sztrájkról szóló törvény a felek megállapodására bízza. A megállapodás elmaradása jogbizonytalansághoz vezet a sztrájk jogszerűsége tekintetében, ezért a módosító javaslat biztosítja, hogy ilyen esetben bármelyikük kérelmére a bíróság állapítja meg a még elégséges szolgáltatás mértékét és feltételeit. Egyben rögzíti, hogy ennek hiányában a sztrájk nem tartható meg. A módosító javaslat a közszolgáltatásokhoz fűződő alapvető jogok védelmében az alkotmányjogi követelményeknek megfelelően arányosan korlátozza a sztrájkjogot.

A sztrájkról szóló törvényt módosító rendelkezés a jelenlévő országgyűlési képviselők kétharmadával fogadható el.

2.  A módosító javaslat megszüntetni javasolja azt a gyakorlatot, amely lehetőséget biztosított az ún. független szakszervezeti tisztségviselői jogállás fenntartására, vagy a Munka Törvénykönyvén túlmenő kedvezmények biztosítására a szakszervezeti tisztségviselők részére a kollektív szerződés, más megállapodás vagy a munkáltató egyoldalú döntése alapján.

3. A szakszervezeti tagsági viszony a szakszervezet és a tag közötti jogviszony. E jogviszonynak nem részese a munkáltató, erre tekintettel a módosító javaslat megszünteti azt a lehetőséget, hogy a munkavállaló kérelmére a  munkáltató vonja le és utalja át a szakszervezetnek a tagdíjat.

Budapest, 2010. december „    ”

Megosztás:
  • 241
  • 0