Mivel a megállapodásban nincs időhatár megjelölve, pl. az, hogy ez a megállapodás csak a 2020. évre járó szabadságra vonatkozik, ezért az általános hatályú, vagyis a munkaviszony fennállásig tart, kivéve persze, ha ettől eltérően a felek nem állapodnak meg.
Ez gyakorlatilag a munkaszerződésekben „erőltetett” szabályozás, azzal a csalafintasággal, hogy úgy tűnik,mintha a munkáltató adott volna valamit cserébe, mégpedig ezt:
A Munkáltató biztosítja azt, hogy a tárgyévi szabadság kiadásának az ütemezését minden alkalommal előzetesen egyezteti a Munkavállalóval.
Az Mt. ezt mondja:
122. § (1) A szabadságot – a munkavállaló előzetes meghallgatása után – a munkáltató adja ki.
Az „előzetes egyeztetés” meg a „munkavállaló előzetes meghallgatása” között nincs nagy különbség, ugyanaz csak kicsit másképpen fogalmazva. A munkáltatón múlik, hogy a dolgozó meghallgatása során elhangzott igényeket figyelembe veszi vagy sem.
A „nesze semmi fogd meg jól ” klasszikus esete ez.
Ugyanis a megállapodás szövegezéséből az hiányzik, hogy a munkáltatónak és a munkavállalónak a szabadság ütemezésében meg kell állapodni, vagyis a munkáltató nem ütemezheti úgy a szabadságot, ahogy akarja.
Ezt nyilván a VOLÁNBUSZ Zrt. nem fogja bevállalni, viszont a munkavállaló lemond az egybefüggő 14 napról.
Ezt egyértelműen ki is mondja:
Ennek figyelembevételével a Felek megállapodnak abban, hogy a szabadság az Mt. 122. § (3) bekezdésében foglaltaktól eltérően úgy is kiadható, hogy annak nem kell elérnie naptári évenként egy alkalommal az egybefüggő tizennégy napot.
A szabályozást tehát két irányba kellene változtatni:
– időbeli hatályt kikötni pl: a megállapodás a 2020. évi szabadság kiadásra vonatkozik, aztán a következő évre újra kötni
– megállapodási kötelezettség vállalása arra, hogy a „14 egybefüggő nap” csak akkor nem alkalmazható, ha ebben a felek egyedileg minden évre vonatkozóan külön-külön megállapodnak.
A munkavállalónak ez lenne az optimális és a Szövetség szerint jogszerű, viszont ez a munkáltatónak – a kiadott megállapodást is figyelembe véve – biztosan nem érdeke.
Az látszik, hogy a VOLÁNBUSZ Zrt. mindennel próbálkozik, hogy a munkavállalók lemondjanak az egybefüggő tizennégy nap szabadság igényléséről, de eléggé félrevezető módon teszi.
Kérek minden tisztségviselőt, hogy a fenti állásfoglalás megismerése után tájékoztassa a munkavállalókat, hogy abban az esetben, ha a nem akarnak a munkaviszonyuk teljes időtartamára az egybefüggő 14 nap szabadság igénybevételi lehetőségéről lemondani, akkor a megállapodást a munkáltatóval ne írja alá!
Dobi István
KDSZSZ elnök


Megosztás:
  • 15668
  • 5