A mai napon a fekete pólós demonstráció kapcsán, a társaság állomáshelyein megjelent, kifüggesztésre került egy belső Közlemény, amit a Tüke Busz Zrt. Igazgatósága jegyzett. Annyira elgondolkodtató, hogy a Tüke Busz Zrt-nek van egy kinevezett vezetője, de meglepő, hogy az utóbbi időkben a kiadott nyilatkozatokat a munkáltató úgy jegyzi, hogy azt egy testület nevében teszi közzé a munkavállalók körében.

 

A SZAKSZ számára ez a gyakorlat azért is meghökkentő, mert abban az esetben, ha az igazgatóság neve alatt valaki valótlanságot állít, akkor nem tudjuk megnevezni azt a személyt, aki hazudik.

Márpedig az az állítás, hogy a Tüke Busz Zrt., mint munkáltató nem utasított vissza egyetlen egy konzultációt, amit a SZAKSZ kezdeményezett, az nem felel meg a valóságnak.

 

A mai igazgatósági közleményben a testület rájött arra, hogy a korábbi, 2018. április 4. napján kiadott közleményében, a hatályban lévő szabályokra történő hivatkozással, burkoltan megfenyegette és próbálta a munkavállalókat a demonstrációban történő részvételtől eltántorítani.

 

Ez egyértelműen törvénysértő volt!

 

A burkolt fenyegetés – elég cinikus módon – az alábbi szövegezéssel valósult meg:

 

Társaságunk elismeri a munkavállalóinak véleménynyilvánításához való alapjogát, ennek a Társaság igyekszik messzemenőkig teret biztosítani. Ezzel együtt a Társaságunk érthető okokból megköveteli a munkavállalóitól a hatályban lévő szabályzatok, a Kollektív Szerződés, a munkaszerződések és hatályos jogszabályok betartását.”

 

Ezek után bő terjedelemben idézi a munkáltató a kollektív szerződés ide vonatkozó szakaszait.

 

A KSZ-ben az is benne van, hogy:

Formaruha viselésre kötelezett Munkavállaló nem léphet szolgálatba, ha nem az előírásoknak megfelelő formaruhában jelentkezik munkavégzésre.

Ezen munkanapja igazolatlan mulasztásnak minősül és munkajogi hátránnyal jár.

 

Az elmúlt két napban a szolgálati helyeken elterjedt, a színfalak mögött álló személyek figyelemfelhívása, miszerint az esetleges járatkimaradások miatt keletkező kártérítési igények teljesítése esetén, azt a társaság a munkavállalókra fogja áthárítani.

Arról is eléggé sunyi módon próbálták a munkavállalók figyelmét felhívni, hogy a demonstráció ideje alatt a sajtónak, médiáknak a munkavállalók nem nyilatkozhatnak, azt csak a társaság vezetése által kijelölt személy teheti meg.

 

Nem is merte senki vállalni – Raposa Gábor alapszervezet elnökén kívül – a jelen lévő Tv tudósítója előtt, a demonstrációval kapcsolatos nyilatkozatot, hivatkozva a munkáltató által kiadott utasításra.

 

Ezek a munkáltatói lépések egyértelműen törvénysértőek, mivel a munkavállalók szabad véleménynyilvánítási jogát próbálták befolyásolni, korlátozni.

 

A SZAKSZ vizsgálja a szükséges jogi lépések megtételét.

 

 

Dobi István

elnök

Megosztás:
  • 635
  • 0