Az ÉMKK Zrt-nél egyre több munkavállaló jelzi felénk, hogy fenyegetik szakszervezeti hovatartozásuk miatt – természetesen négyszemközt – általános megfogalmazás, hogy „nem biztos, hogy jó döntés volt a SZAKSZ-ba belépni”. Pár hónappal korábban Mátészalkán és Fehérgyarmaton több mint 80 szakszervezeti tagunkat léptettek át a munkástanácsba, azzal a propaganda szöveggel, hogy a Munkástanács jóban van a vezérigazgatóval és ezáltal „mindent” el tud intézni a szervezetük.

Az elmúlt napokban két tagunk azért lépett ki szakszervezetünkből, mert állítólag megfenyegették őket, hogy ha nem lépnek ki, akár a munkaviszonyuk is veszélybe kerülhet a társaságnál.

Nem értem, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében miért kell ennyire félni a munkáltatótól, miért nem lehet ezeket a fenyegetéseket pl. telefonon rögzíteni? Igérem egy ilyen hangfelvétel birtokában, ezeket az embereket az igazságszolgáltatás előtt úgy meghurcoljuk, hogy egy életre elmegy a kedve, hogy a munkahelyén a beosztásával visszaéljen! Arról nem is beszélve, hogy milyen súlyos jogkövetkezménye lesz a jogsértő magatartásának.

Miért van az, hogy míg Szabolcsban az ÉMKK Zrt. munkavállalói kilépnek szakszervezetünkből, – habár még így is majdnem kétszáz tagunk van a megyében – más társaságoknál pedig, majdnem háromszáz főt elérő taglétszám növekedést értünk el az elmúlt egy évben.

Miért lehet ennél a Volán társaságnál, már-már nyíltan megfélemlíteni a munkavállalókat és fenyegetni Őket szakszervezeti hovatartozásuk miatt?

Abban az esetben, ha ez a társaság eléri célját, vagyis azt, hogy megfélemlítse dolgozóit, akkor utána szinte bármit megtehet. Nem kell tartania attól, hogy a területén működik egy szakszervezet, ami ellenőrzi, figyelemmel kíséri a foglalkoztatást és ha kell a képviselet során az ütközést is felvállalva kerül szembe a munkáltatóval. Nem kell azzal számolnia, hogy a SZAKSZ jogsegélyszolgálata képviseletet, védelmet nyújt a tagjainak, akik esetleg a bíróság előtt vitatják, a számukra hátrányos jogkövetkezménnyel járó munkáltatói határozatot.

Itt a cikk végén felteszek egy kérdést. A társaságnál működő két másik szakszervezet hány esetben állt a munkavállalók mellé, akiket a cég kirúgott és hányszor fogalmazott meg és tett közzé éles kritikát, akkor amikor a munkáltató jogsértéseket követett el?

A SZAKSZ többször! Ezért járjuk a bíróságokat, eddig szerencsére sikerrel végződő perekben, ami jogerősen az ÉMKK Zrt. jogsértő magatartását mondta ki, valamint a társaság által szakszervezetünk ellen indított perben, a SZAKSZ jogos érdekvédelmének adott igazat.

Dobi István

elnök

Megosztás:
  • 246
  • 0