Az ÉNYKK Zrt. 2015. március 27. és 30. napjára úgy hívta össze a 2015. évi bérfejlesztésről szóló tárgyalást, hogy a SZAKSZ-nak arról nem volt tudomása. A szakszervezetünk bérfejlesztési javaslatát és koncepcióját a munkáltató, 2015. március 26-án elektronikus levél formájában 18 óra 6 perckor megkapta, de abból semmit nem vett figyelembe. A munkáltató 2015. március 30-án 14 óra 21 perckor e-mailben a SZAKSZ Veszprém megyei elnökét arról tájékoztatta, hogy a mai napon a kollektív szerződést kötő szakszervezetekkel a munkáltató aláírta a 2015. évi keresetfejlesztésről szóló megállapodást.

Az is elgondolkodtató, hogy a bértárgyalásokról a munkáltató nem készített jegyzőkönyvet, így utólag nem lehet megállapítani, hogy ki mit képviselt, vagy mondott, illetve kötelezte el magát a tárgyalások során.

A munkáltató azzal, hogy a SZAKSZ előtt eltitkolta a mai bértárgyalást és szakszervezetünket kizárta a tárgyalásból, törvénysértést követett el, ami miatta SZAKSZ bíróságon fogja megtámadni az aláírt bérmegállapodást.

Az alábbi tartalmú levél ment el Busa vezérigazgató-helyettes úrnak, március 26-án:

A SZAKSZ ragaszkodik ahhoz, hogy a fizikai állomány részére biztosított évi 150 000 Ft-ot és a szellemi állomány részére biztosított 120 000 FT-ot a társaság teljes körűen a pótlékokkal csökkentett mértékben (személyre szólóan) alapbéresítse.

A SZAKSZ az ösztönző bér keretek ( fizikai 150 e Ft, szellemi 120 e Ft.) alapbéresítése után, 2015. április 1. napjától minden 300 000 Ft alatt kereső munkavállaló részére 3 %-os alapbéremelést kér, egységesen differenciálás nélkül, e fölött kereső munkavállalók ebből a béremelésből nem részesülhetnek.

Minden munkavállaló részre 30 000 Ft mozgóbér kifizetését, még március 31. napjáig, úgy hogy ez az összeg 2015. december 31. napjával alapbéresítésre kerül.

A SZAKSZ csak akkor tudja támogatni a 2015. évi bérfejlesztésről szóló megállapodást, ha a munkáltató a szakszervezet javaslatait elfogadja és beépíti a megállapodásba.

A következő bértárgyalás időpontjáról, kérem időben tájékoztatni szíveskedjenek!”

Mindezek ellenére a pénteki és a mai bértárgyalásról a SZAKSZ elnök és a Veszprém megyei elnök sem tudott!

A munkáltató talán attól félt félt, hogy ha a SZAKSZ elnöke jelen van, meggyőzheti a többi szakszervezet képviselőjét arról, hogy ezt a megalázó és igazságtalan bérmegállapodást nem szabad aláírni?!

Még egy nagyon fontos követelés, amit tartalmazott levelünk és aminek teljesítését Busa vezérigazgató-helyettes úr megígérte az MNV Zrt-be folytatott konzultáción:

A SZAKSZ továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a társaság kötelezze el magát abban a kérdésben, hogy a megyei Volán társaságok integrációjával a ÉNYKK Zrt-be beolvadó társaságok munkavállalóinak bére – változatlan foglalkoztatási mutatók mellett – személyre szólóan sem csökkenhet. A területek között eltérő bértételek felszámolására ez év végéig a társaság dolgozzon ki egy programot és azt ismertesse a szakszervezetekkel.”

Ennek ellenére a bértárgyaláson jelenlévő és aláíró szakszervezetek, miért nem ragaszkodtak ahhoz, hogy a munkáltató kötelezettségvállalása azzal teljesüljön, hogy az beépül a megállapodás szövegébe? E helyett elfogadnak a megállapodásba egy ezzel teljesen ellentétes „Alapelv” szakasz alatt megfogalmazott megállapítást!

A felek egyetértenek abban, hogy a 2014. december 31-én létrejött egybeolvadás során, az egyes állománycsoportok sérelme nélkül, nem volt lehetőség valamennyi munkavállalóra vonatkozóan, valamennyi bérelem tekintetében egységes bérezési rendszer bevezetésére.”

Felháborító és ez egyértelműen a szakszervezetek részéről a munkavállalók cserbenhagyása, mivel ez azt jelenti, hogy az átalakulás miatt a munkavállalók bére személyre szólóan is csökkenhet!

Elegünk van már ebből! Nem hiszünk már a munkáltatónak, a társaság elvesztette szavahihetőségét!

Ezért a SZAKSZ az ÉNYKK Zrt. 2014. december 31. napján aláírt kollektív szerződés aláírásának körülményei és a bérrendszer területenként eltérő bértételei miatt és nem útólsósorban a SZAKSZ bértárgyalásból történő kirekesztése miatt is a jogsértés megállapításának céljából, szakszervezetünk bírósághoz fordul.

Dobi

Íme a SZAKSZ kizárásával aláírt bérmegállapodás:

MEGÁLLAPODÁS

a 2015. évi egyéb jövedelmekről és a jövedelem-fejlesztésről

amely létrejött egyrészről a

Északnyugat-magyarországi Közlekedési Központ Zrt. (képviseli: Papp László vezérigazgató), mint munkáltató, másrészről a Közúti Közlekedési Szakszervezet, ÉNYKK Területi Szervezete (képviseli Takács Erika elnök), a Volán Közúti Közlekedési Szakszervezet (képviseli Pátkai István elnök) és a Zala Volán Dolgozóinak Demokratikus Szakszervezete (képviseli Horváth László elnök) mint munkavállalói érdekképviseleti szervezetek között

a Kollektív Szerződés részeként a szerződés hatálya alá tartozó munkavállalókra a Felek 2015. évre jövedelem-fejlesztésre vonatkozóan – a KKSZ, a KMSZ és a KKVSZ által 2015. március 2-án aláírt alágazati bérmegállapodás figyelembe vételével – az alábbiakban állapodnak meg.

I. Alapelvek

A felek egyetértenek abban, hogy a 2014. december 31-én létrejött egybeolvadás során, az egyes állománycsoportok sérelme nélkül, nem volt lehetőség valamennyi munkavállalóra vonatkozóan, valamennyi bérelem tekintetében egységes bérezési rendszer bevezetésére.

Ebből kiindulva, a Kollektív Szerződés Záradékában foglaltaknak megfelelően – a 2015-ik évi keresetfejlesztés kiadásakor – a Kollektív Szerződésben meglévő különbségek megszüntetését a felek elsődleges célnak tekintik.

A felek állománycsoportonként egységesítik az egyéb ösztönző (mozgó) bér nagyságát és juttatásának gyakoriságát.

II. 2015. évi ösztönző bér

A munkáltató állománycsoportonként kialakítja az ösztönző bérek nagyságát és fizetési gyakoriságában a felek az alábbiakban állapodnak meg.

Az állománycsoportokban, szervezetileg az adott egységhez tartozó munkavállalók létszáma alapján az éves tervezett bértömeg erejéig, az alábbi keretösszeget biztosítja a munkáltató, melyet az egységekben (üzemekben, szolgálatoknál) végzett munka minősége alapján, valamint az előző évi bérszínvonal biztosítása érdekében, az egységvezetője a meghatározott időszakonként, az érdekképviselettel egyeztetve osztja fel a munkavállalók részére.

  • Autóbuszvezetők, karbantartók és egyéb fizikaiak részére biztosított ösztönző bérkeret 150.000,- Ft/fő/év, kifizetés gyakorisága havi.

  • Szellemi állomány részére biztosított ösztönző bérkeret 120.000,- Ft/fő/év, kifizetés gyakorisága évi kettő alkalom.

A felek a 2015. első félévének tapasztalatai alapján megvizsgálják az ösztönző bérkeret Kollektív Szerződésben meglévő különbségek megszüntetésére, illetve alapbérre fordításának lehetőségét.

2015. évi bérfejlesztés

1. A bérfejlesztés alapja az ÉNYKK Zrt, és az ÉNYKK Zrt-be 2014. december 31-én beolvadó jogelőd Volán társaságok 2014. évi számviteli bértömege.

2. Egyszeri bruttó 34.400 Ft/fő bér-juttatásban részesül minden munkavállaló, akinek munkaviszonya az ÉNYKK Zrt-nél vagy valamely jogelőd Volán-társaságnál 2015. január 1-jét megelőzően létesült és a juttatás kifizetésének napján is fennáll, és a munkaviszonyának megszüntetésére vonatkozóan nyilatkozat ugyanezen időpontig nem történt. A részmunkaidőben foglalkoztatottak részére ezen összeg a munkaidővel arányosan jár. A juttatás kifizetésére 2015. március 31-ig kerül sor.

3. A munkáltató vállalja, hogy 2015. április 1-től kezdődően átlagosan 5.000 Ft/fő/hó mértékű bértömeg-fejlesztést hajt végre, amely az állománycsoportokban és az üzemeknél az alapelvek figyelembe vételével az alábbiakban részletezettek szerint kerül kiosztásra.

a. Az autóbuszvezető állománycsoport 2015. április 1-től kezdődően átlagosan 5.000 Ft/fő/hó mértékű bértömeg fejlesztésben részesül, amely keresetfejlesztés rendre

i. a Kollektív Szerződésben meglévő különbségek megszüntetésére,

ii. az áthúzódó 2014. évi keresetfejlesztés fedezetésre,

iii. alapbér fejlesztésére fordítható (pótlékhatások figyelembevételével).

b. A karbantartó, egyéb fizikai és szellemi állománycsoport 2015. április 1-től kezdődően átlagosan 5.000 Ft/fő/hó mértékű bértömeg fejlesztésben részesül, amely keresetfejlesztés – a pótlékhatások figyelembevételével – alapbér fejlesztésére fordítható.

4. A munkáltató vállalja, hogy 2015. évre vonatkozóan, teljes munkaidős munkavállalókra vonatkozóan az éves cafetéria-keret 2,4%-át kitevő fejlesztést hajt végre, melyet munkabérként (5.600,- Ft), a 2. pontban meghatározott egyszeri összeggel egy időben és azonos feltételekkel fizet ki. Így az egyszeri kifizetés összege 40.000,- Ft/fő összegre alakul.

5. A munkáltató vállalja, hogy 2. pontban meghatározott és a 4. pontban kiegészített egyszeri összeg, áthúzódó hatáson felüli része, a pótlék-hatások figyelembevételével 2015. december 31-ikéig, 2016. január 1-jéi hatállyal a Kollektív Szerződésben meglévő különbségek megszüntetésére, illetve alapbéresítésre kerül.

Szombathely, 2015. március 30.

_________________________

Papp László

vezérigazgató

__________________________

Takács Erika

elnök

__________________________

Pátkai István

elnök

__________________________

Horváth László

elnök

Megosztás:
  • 538
  • 0