A Volán társaságoknál a munkáltatók évente több száz, főleg autóbuszvezető munkakörben dolgozó munkatársunk alapbérét csökkentik azért, mert munkavégzésük során a hatályban lévő szabályokat megsértik. Ez a jobbik eset, de ennél súlyosabb döntések is születtek, ami a munkavállaló munkaviszonyának azonnali hatályú megszüntetését eredményezte. A Pannon Volánnál a munkáltató figyelmen kívül hagyva a tényeket, – eléggé elfogultan – úgy rúgott ki, 2011. március 18-án egy autóbuszvezetőt, hogy nem mérlegelte azt, hogy az utas az ellenőrzés során a személyazonosságára vonatkozó adatokat megtévesztően közölte.

 

Ebből adódóan a KÚRIA 2014. február 19. napján meghozott ítéletében megállapította, hogy a Pannon Volánnál a munkáltató jogellenesen hozta meg döntését, mivel az eljárás során csak az volt megállapítható, hogy a jegy nélkül utazó személy a vezetőt megkerülve, feltehetően a hátsó ajtón felszállva vette igénybe a társaság szolgáltatását. Tehát az, hogy az utas az első ajtón szállt fel, fizetett de nem kapott jegyet nem nyert bizonyítást, holott a munkáltató az azonnali hatályú felmondást erre alapozva hozta meg.

 

A tények figyelmen kívül hagyásával, Vogyicska és Micskey úr több mint 5 000 000 Ft kárt okozott a társaságnak, mivel a jogellenesen kirúgott Bódis Gábor autóbuszvezető kollégánk elmaradt munkabérét (2 578 638 Ft), végkielégítését (502 805 Ft), valamint még hat havi átlagkeresetének megfelelő összeg megfizetésére (1 005 708 Ft) kötelezte a KÚRIA a Pannon Volán Zrt-t. Ezen felül a Pannon Volánnak vissza, illetve meg kell fizetni az államnak a kifizetett munkanélküli ellátás összegét és a felmerült több százezer forintos perköltséget. Ebben az esetben Micskey és Vogyicska úr – akik az autóbuszvezetők munkáltatói jogkörgyakorlását látják el – milyen összegű kártérítési határozatot kapnak, azért mert munkavégzésük során hibáztak, nem kellő körültekintéssel hozták meg döntésüket és ezáltal jelentős kárt okoztak a Pannon Volán Zrt-nek?

 

Ezzel kapcsolatban a napokban megkeressük a társaság vezérigazgatóját és levelünkben javasolni fogjuk a személyforgalmi igazgató és a személyforgalmi vezető kitűzött prémiumának csökkentését, a per során felmerült összeggel.

 

 

A Szabolcs Volán Zrt-nél is folyamatban van egy munkaügyi per, ahol Virág Sándor kollégánk, aki rendelkező forgalmi szolgálattevőként, olyan intézkedést hozott, ami 406 Ft többletmunkabér kifizetését eredményezte, és ezért a károkozásért a Szabolcs Volán Zrt. 2011. október 11. napján, azonnali hatályú felmondással, Virág Sándor 36 éve fennálló munkaviszonyát megszüntette. Azóta folyik a munkaügyi per és még első fokon sem sikerült a bíróságnak ítéletet hozni.

 

A perben nagy esélye van annak, hogy Virág Sándor kollégánk, aki szakszervezeti tisztségviselő és üzemi tanács tag is volt, nyerni fog és a Nyíregyházi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság jogellenesnek fogja ítélni kirúgott kollégánk munkaviszonyának megszüntetését. Továbbá a hatályos munkaügyi jogszabályok alapján, Virág Sándort a Szabolcs Volán Zrt. Üzemi Tanácsának tagját a bíróság visszahelyezi eredeti munkakörébe. Abban az esetben, ha a perben kollégánk nyertes lesz, itt is több milliós elmaradt munkabér kifizetésre kerülhet sor, amit a Szabolcs Volánnak kell kifizetnie. Olyan információt kapott szakszervezetünk, hogy pervesztés esetén a munkáltató, Szabolcs Volán Zrt. elmegy a KÚRIA-ig és nem fogja engedni, hogy Virág Sándor visszakerüljön a társasághoz.

 

 

Kérdeznénk, hogy ezekből a hibás döntésekből adódó, a bíróság által megítélt több milliós összegeket, nem lehetne inkább fejlesztésekre fordítani?

 

Miért csinál a munkáltató presztízskérdést az általa meghozott hibás döntésekből?

 

Mikor születik a Volán társaságoknál olyan határozat, ahol a munkáltatói jogkörgyakorló által okozott kár megtérítésére kötelezik a vezető beosztású munkavállalót is?

Dobi 

Megosztás:
  • 222
  • 0