Lezárult a Pannon Volán megújítását célzó projekt, melynek keretén belül a személyszállítási társaság átlép a XXI. századba a komplex elektronikus jegy- és bérletkiadó rendszer kiépítésével – számolt be sajtótájékoztatón Bebics János régiós vezérigazgató. A tájékoztató után működés közben is meg lehetett tekinteni a fejlesztések nagy részét.

Menetrend szerint irány a XXI. század

Sajtótájékoztatón mutatta be a Pannon Volán azokat az új fejlesztéseket, melyekkel a társaság szolgáltatása elérte a XXI. század által támasztott követelményeket, azaz kiépült a komplex elektronikus jegy- és bérletkiadó rendszer megyénkben. Erről Bebics János, a Gemenc, Kapos és Pannon Volánok regionális vezérigazgatója számolt be, hozzátéve, reméli, az amúgy kiválóan karbantartott buszflotta is követheti az új kihívásokat, azaz a legkorszerűbb járműveket is hamar sikerül beszereznie a társaságoknak.

Micskey Tibor termelési igazgató röviden vázolta a fejlesztéseket: megtudtuk, körülbelül egymilliárd forintos beruházást sikerült egy év alatt megvalósítania a társaságnak, amely során kettőezernél több technikai eszközt is beszereztek. A termelési igazgató elmondta, a chipkártyák új értékesítési formát jelentenek a meglévő elővételi bérletpénztári és a buszvezetőnél megvehető jegyárusítás frontján: lehetőség nyílik majd a chipkártyákat a buszállomáson található automatánál, és otthonról, interneten keresztül feltölteni.

A chipkártyás rendszert ütemesen vezetik be a megyében, először Siklós környékén élesítik be az újfajta jegy- és bérleteladást, majd év végéig fokozatosan egész Baranyában beüzemelik a fejlesztéseket – ehhez kapcsolódóan fognak majd megjelenni a kisebb buszállomásokon is a feltöltő-automaták, az utasok tájékoztatására szolgáló állomási interaktív kijelzők.

Állandó kapcsolat a központ és a sofőrök közt

A buszokon is tapasztalható változás, elektronikus kijelzőkön mutatják a gépjármű elején és oldalán a viszonylatot, a jármű belsejében pedig egy kijelző mutatja az aktuális megálló nevét – mondta el Micskey. Mindezek mellett az elektronikus jegyek kezelésére alkalmas pénztárgépek egyúttal fedélzeti számítógépként is funkcionálnak majd, mely GSM és GPS alapon fog adatokat szolgáltatni a járművek pontos helyzetéről a diszpécserek felé.

Ez azért fontos – hangsúlyozta a termelési igazgató -, mert így folyamatos visszacsatolása lesz sofőrnek és diszpécsernek egyaránt a busz pillanatnyi helyzetéről, valamint arról, mennyire siet, vagy késik a járat a menetrendhez képest. Ezek mellett az átszállási kapcsolatoknál akár a buszvezetők is tudják tájékoztatni az utazóközönséget, mennyit késik a kapcsolódó járat. A fejlesztés kapcsán 310 darab fedélzeti számítógép és jegy- és bérletkezelő automatát szereltek fel a buszokra. Kisebb mértékű fejlesztés, de a megállókat QR-kóddal fogják ellátni, így az okostelefonnal rendelkező utasok pillanatok alatt tudnak értesülni a menetrendről, amelyet lementve otthon is meg tudják tekinteni a buszok közlekedését – tette hozzá Micskey Tibor.

Egy-két év múlva országossá válik a rendszer

Bebics János vezérigazgató kihangsúlyozta, a Pannon Volánnál elért fejlesztés az év folyamán a Kapos Volánnál is bevezetik, így a régió kétharmadában már a kor követelményeinek megfelelő utas-tájékoztatás, jegy- és bérletrendszer épül ki. Ezek a fejlesztések egy-két év múlva országos szinten is beérnek, amely a menetrend ütemesebbé tételét segítik majd.

A társaságok közti bérletrendszer átjárható lesz, ameddig azonban csak a Pannon Volánnál van elektronikus jegy és bérlet, addig a többi Volán-társaságnál az utazásra való jogosultságot a kártyák feltöltését igazoló blokkal együtt – tehát chipkártya és blokk együtt – fogadják el.

Pár éven belül azonban már országos szintű lesz a szolgáltatás, ehhez azonban még sok és költséges fejlesztést kell véghezvinni – tudtuk meg a sajtótájékoztató után, mikor egy felújított buszon utaztunk a pécsi buszállomás felé.

A jármű belsejében lévő kijelző a „Pannon Volán” feliratról automatikusan váltott a „Pécs, autóbusz-állomás, végállomás” kiírásra, mikor begördültünk a buszállomásra, hogy megtekintsük azokat a nagyméretű dinamikus kijelzőket – és más fejlesztéseket -, melyekkel az utazóközönség percre pontosan tájékozódhat, melyik járat honnan hová indul, illetve érkezik.

Kis buszos szakzsargonnal is gazdagabbak lettünk: egy begördülő járat oldalán a „Rezsimenet” felirat díszelgett. Rákérdezésünk után kiderült, ezzel azokat a járműveket jelölik, melyek a garázsból érkeztek az aznapi első menetrend szerinti viszonylatukra. A felirat hamarosan át is váltott a Pécs-Mánfa-Komló jelölésre.

Forrás: pecsistop.hu

Megosztás:
  • 364
  • 0