Az ÉMKK Zrt-nél úgy néz ki megállíthatatlan a munkavállalók elvándorlása és a fluktuáció növekedése szinte minden esetben olyan problémákra, hibákra mutat rá, amelyek hosszabb távon a társaság hatékony éeredményes működését gátolják. A SZAKSZ figyelemmel kisérve a munkáltatónál az elmúlt évek eseményeit – itt számtalan konkrét eseteket lehetne felsorolni, ami jelentős erkölcsi és anyagi kárt okozott a társaságnak– szakszervezetünk felteszi a kérdést, a vezérigazgató szakmailag alkalmas a társaság vezetésére?


A foglalkoztatás során a munkáltatónak nem csak a képzett munkaerő megtartását garantáló bérszínvonalat kellene biztosítani, hanem olyan munkahelyi légkört is teremteni, ami a munkavállalók számára biztosítja a jó munkakörülményeket. A SZAKSZ elvárása, hogy emberként kell kezelni a munkavállalókat és humánusabb munkáltatói magatartást kell tanúsítani az ÉMKK Zrt-nél  is.


A jelentős munkaerőhiány egyes területeken, (egy hónap alatt Kazincbarcikáról több mint 10 fő lépett kimár vezénylési problémát okoz és azért, hogy kiállítsák a járatokat, a munkáltató más munkahelyeiről vezényel át autóbuszvezetőket.


Az átvezénylést az autóbuszvezető nem tagadhatja meg és elvileg egy évben a munkáltató 44 napig az autóbuszvezetőt a munkaszerződésében foglalt munkahelytől eltérően a társaság más munkahelyén is foglalkoztathatja.


Az autóbuszvezető, még költségtérítés ellenében sem kötelezhető arra, hogy a saját tulajdonában lévő személygépkocsiját használva, közlekedjen a lakhelyéről az átvezényelt munkahelyre. Továbbá a munkaviszony létesítése során – autóbuszvezzetők esetében – nem lehet a saját tulajdonú személygépjármű használatát, mint alkalmazási feltételt a munkaszerződésben szerepeltetni.


A SZAKSZ úgy értesült, hogy az ÉMKK Zrt-nél az átvezénylések miatt is egyre több autóbuszvezető tervezi a munkaviszonyának megszüntetését, ezáltal a munkaerőhiány növekedésével generálódó foglalkoztatási probléma, kezelhetetlenné válik.


 Idevonatkozó Mt. jogszabályi hivatkozás a kirendelésekre:


30. A munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás

53. § (1) A munkáltató jogosult a munkavállalót átmenetileg a munkaszerződéstől eltérő munkakörben, munkahelyen vagy más munkáltatónál foglalkoztatni.

(2) *Az (1) bekezdés szerinti foglalkoztatás tartama naptári évenként összesen a negyvennégy beosztás szerinti munkanapot vagy háromszázötvenkét órát nem haladhatja meg. Ezt arányosan kell alkalmazni, ha a munkaviszony évközben kezdődött, határozott időre vagy az általánostól eltérő teljes napi vagy részmunkaidőre jött létre. A munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás várható tartamáról a munkavállalót tájékoztatni kell.

(3) A munkavállaló hozzájárulása nélkül nem kötelezhető más helységben végzendő munkára

a) a várandóssága megállapításától gyermeke hároméves koráig,

b) gyermeke tizenhat éves koráig, ha gyermekét egyedül neveli, valamint

c) hozzátartozójának tartós, személyes gondozása esetén, továbbá, ha

d) a rehabilitációs szakértői szerv legalább ötven százalékos mértékű egészségkárosodását megállapította.

(4) A (3) bekezdés c) pontjának alkalmazása tekintetében a 131. § (2) bekezdése megfelelően irányadó.

(5) A munkavállaló az (1) bekezdés szerinti foglalkoztatás esetén az ellátott munkakörre előírt, de legalább a munkaszerződése szerinti alapbérre jogosult.



SZAKSZ

Megosztás:
  • 266
  • 0