Jogszerűen sztrájkolhatnának a BKV-sok a korengedményes és korkedvezményes nyugdíj megtartásáért – döntött a napokban a Kúria. Az ország legfőbb bírósága ezzel megsemmisített egy 2011-es beadvány ügyében hozott másodfokú bírósági határozatot, miszerint nem lehet munkabeszüntetéssel tiltakozni országos célokért, a kormány döntései ellen. A Kúria határozata precedens értékű és mások számára is iránymutató – jelentette be közleményében a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége.

Két évvel ezelőtti ügyre tett pontot a napokban a Kúria azzal, hogy jogerősen úgy döntött, lehet sztrájkolni a kormány szociális és gazdasági intézkedései ellen – akár a korengedményes és a korkedvezményes nyugdíj kiharcolásáért – is, nemcsak közvetlenül munkaviszonnyal összefüggő ügyekért. Magyarország legfőbb bírósága ezt a határozatot a BKV-n belül működő Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VTDSZSZ) 2011-es beadványának másodfokú döntése elleni fellebbezésére hozta meg – tudatta Gulyás Attila, a szövetség elnöke.

Az eljárásban eredetileg a korengedményes és a korkedvezményes nyugdíj megtartásáért szervezett, akkor bejelentett sztrájk idejére szóló elégséges szolgáltatás mértékének a megállapítását kérték a felek, a BKV vezetése és a szakszervezet. Az érdekvédelem elégséges szolgáltatásra szóló ajánlata az éjszakai járatok napközbeni továbbközlekedtetése volt, a munkáltató ezzel szemben csaknem 90 százalékos teljesítést kért. Az ügyben első fokon a munkaügyi bíróság a szakszervezet számára kedvezően döntött, a BKV Zrt. azonban fellebbezett.

A másodfokon lefolytatott eljárásában viszont a bíróság nem főként az elégséges szolgáltatás megfelelő mértékét vizsgálta, hanem kategorikusan elutasította a sztrájk célját. A bírói testület akkor úgy döntött, hogy nem lehet országos célokért, vagyis a kormány különféle döntései ellen sztrájkolni, illetve azt megelőzően kollektív munkaügyi vitát kezdeményezni. Márpedig a korengedményes és korkedvezményes nyugdíj megtartása országos cél – vélekedett a törvényszék.

A VTDSZSZ nem ijedt meg a számára kedvezőtlen határozattól, hanem tovább harcolt, s a Kúriához fordult jogorvoslatért. Gulyás Attila szerint megérte, mert azzal, hogy a legfőbb bíróság kimondta, országos célokért, a kormány döntései ellen is sztrájkolhatnak munkahelyi közösségek, iránymutató, precedens értékű döntés született. Gulyás úgy véli, a VTDSZSZ kitaposta az utat, s mostantól minden szakszervezet számára megnyílt a sztrájklehetőség. A tömegközlekedési dolgozók ennek ellenére most nem élnek e joggal. Az elnök ugyanis úgy véli, jobban járnak, ha egy újonnan kezdeményezett, eredménytelenül végződő kollektív munkaügyi vita után, a közüzemekre vonatkozó jelenlegi szabályok szerinti 66 százalékos elégséges szolgáltatás mellett kezdeményeznek majd sztrájkot.

A VTDSZSZ elnöke kijelentette, elégedettek a döntéssel, s annak ellenére, hogy ezúttal nem sztrájkolnak, a kedvezményes nyugdíjak kérdésében határozottak: ha a kormány elveszi ezeket a lehetőségeket a dolgozóktól, készek különböző mértékű munkabeszüntetéssel tiltakozni, akár más érintett szervezetekkel összefogva.

Hírforrás: hrportal.hu

Megosztás:
  • 255
  • 0