Az új munka törvénykönyv 2013. január 1. napjával új szabályokat vezetett be az évi fizetett rendes szabadságok kiadásával kapcsolatban. Nagyon sok esetben, főleg az autóbuszvezetők teszik szóvá, hogy a vezénylők a szabadságaikat 1-2 nappal elírják, és erről csak utólag értesül a munkavállaló. Ez törvénysértő!  A törvény azt is egyértelműen leírja, hogy a szabadságot – eltérő megállapodás hiányában – úgy kell kiadni, hogy tartalma legalább összefüggő tizennégy napot elérjen.

A lényeg az, hogy eltérő megállapodás hiányában kell így kiadni. A munkáltató továbbra is nyilatkoztatja a munkavállalókat, hogy járuljon hozzá, ahhoz, hogy a szabadságát több részletbe kiadhassa a munkáltató. Így folytatódhat az a rossz gyakorlat, ami alapján a pihenésre és regenerálódásra szolgáló szabadságot a munkáltató elírja és sok esetben ezzel éri el a havi törvényes munkaidő meglétét. Ez azért is elfogadhatatlan, mert a rendelkezésre állási idő növelésével az utóbbi időben egyre jobban csökkenti a munkaidő alapot, az is előfordul, hogy a napi 8 óra munkaidőt sem számol el, úgy, hogy az autóbuszvezetőnek a jelenléti ideje akár a 15 órát is eléri.

Az Mt. a szabadság kiadása:

122. § (1) A szabadságot – a munkavállaló előzetes meghallgatása után – a munkáltató adja ki.

(2) A munkáltató évente hét munkanap szabadságot – a munkaviszony első három hónapját kivéve – legfeljebb két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. Ennek során a 121. § megfelelően irányadó. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie.

(3) A szabadságot – eltérő megállapodás hiányában – úgy kell kiadni, hogy tartama legalább összefüggő tizennégy napot elérjen.

(4) A szabadság kiadásának időpontját a munkavállalóval legkésőbb a szabadság kezdete előtt tizenöt nappal közölni kell.

(5) A szabadságot – a 125. §-ban foglaltakat kivéve – megváltani nem lehet.

Felhívjuk a munkavállalók figyelmét, hogy addig ne írjon alá semmilyen nyilatkozatot, amit a munkáltató kér, amíg az Üzemi Tanács és a szakszervezet azt nem véleményezi és arról nem ad ki egy állásfoglalást.

A szabadságok kiadásával és a rendelkezésre állási idő alkalmazásával kapcsolatos észrevételek és panaszok miatt, a munkáltatókkal konzultációt kezdeményezünk. Véleményünk szerint ezen a rossz gyakorlaton, mielőbb változtatni kell!

Nagyon fontos, hogy mielőtt aláírtok valamit, ami a munkaviszonyotokkal összefügg, kérjétek ki a szakszervezet véleményét! A közeljövőben a társaságok átalakítása során több olyan eset fordulhat elő, amikor a munkaviszonyt érintő kérdésekben kell a munkáltatónak a munkavállalóval megállapodni. Abban az esetben, ha a munkavállaló az ismeretek hiányában aláír egy dokumentumot, ami akár a munkaviszonyát is érintheti, és az számára hátrányokkal jár, az azt következő folyamatokat már visszafordítani lehetetlen.

Dobi

Megosztás:
  • 290
  • 0