Az elmúlt hónapokban több bejelentés érkezett a SZAKSZ-hoz, hogy az ÉMKK Zrt-nél az autóbuszvezetők által eseményszerűen vezetett menetleveleket, különböző okokra hivatkozva a menetlevél kiértékeléssel foglalkozó munkavállalók közül többen átírják (kiretusálják) és módosított időadatokkal adják tovább a menetokmányokat feldolgozásra. A kijavított és átírt menetlevelek alapján az érintett munkavállaló, akár több ezer forinttal kevesebb munkabér elszámolásban részesülhet.

Fontos tisztázni, hogy az autóbuszvezető által eseményszerűen kitöltött menetleveleket senki nem írhatja át. Abban az esetben, ha ez mégis megtörténik és egy másik személy a menetlevélen a valóságtól eltérő bejegyzést eszközöl, az okirat hamisításnak minősül!

Az is egy gyakori kérdés, hogy a havi vezénylésben tartalékszolgálatra vezényelt és így foglalkoztatott autóbuszvezető munkaidejéből a munkáltató elszámolhat-e rendelkezésre állási időt?

Egyértelmű, hogy nem, mivel a vezénylés nem egy konkrét fordára történik, így a közlekedési jegyzék hiányából adódóan nem lehet meghatározni azokat az időszakaszokat, amikor az autóbuszvezetőnél a rendelkezésre állási idő alkalmazható lenne. Tartalékszolgálat esetében, nem lehet a nem vezetéssel töltött időből egy percet sem rendelkezésre állási időnek minősíteni.

Abban az esetben, ha az autóbuszvezetőt 5 órától, 17 óráig tartalékszolgálatra vezényelnek, akkor ez az idő teljes mértékben munkaidő. Az pedig már napi tólórának minősül és pótlékkal kell elszámolni, ha pl. a forgalmi szolgálattevő – forgalmi okokra hivatkozva – a napi vezénylési időn túl tovább foglalkoztatja a munkavállalót. Tehát abban az esetben, ha 18 óra 30 percig van azon a napon foglalkoztatva az autóbuszvezető, akkor arra a napra másfél órát – napi rendkívüli munkavégzésként – túlórapótlékkal növelve kell elszámolni.

Mindezek alapján a napokban levélben tájékoztatjuk az ÉMKK Zrt. vezérigazgatóját a menetlevelek átírásáról és kérjük a belső vizsgálat elrendelését. A vizsgálat befejezése után, pedig várjuk a társaság tájékoztatását annak eredményéről és a megtett intézkedésekről.

Abban az esetben, ha megkeresésünkre a kollektív szerződésben meghatározott határidőn belül a vezérigazgató nem válaszol, akkor az illetékes hatáságnál teszünk bejelentést és kérjük a vizsgálat elrendelését azzal kapcsolatban, hogy a társaságnál történt-e okirathamisítás.

Dobi István

elnök

Megosztás:
  • 342
  • 0